KM01a-Rejestracja pojazdów używanych zarejestrowanych na terenie RP
2. W szczególnych przypadkach termin wydania decyzji o rejestracji pojazdu może wynieść 44 dni.
3. Sprawdź status dokumentu na stronie PWPW: https://info-car.pl/infocar/dowod-rejestracyjny/sprawdz-status.html
Wniosek o rejestrację pojazdu oraz:
1. Dowód własności pojazdu (np. faktura VAT, rachunek, umowa sprzedaży)
2. Dowód rejestracyjny z ważnym badaniem technicznym (gdy termin ważności minął wymagane jest zaświadczenie potwierdzające aktualne badanie techniczne).
3. Tablice rejestracyjne
4. Pełnomocnictwo – w przypadku działania przez pełnomocnika.
5. Dokument określający tożsamość. (do wglądu)
a) osoby fizycznej i osoby prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą oraz osoby wchodzącej w skład spółki cywilnej, w tym również umowa spółki cywilnej,
b) pełnomocnika właściciela pojazdu
c) reprezentanta osoby prawnej lub jej pełnomocnika.
Od 1 stycznia 2024 r. dotychczasowy obowiązek zawiadomienia o nabyciu pojazdu zastąpiono obowiązkiem zarejestrowania.
Właściciel pojazdu jest obowiązany złożyć wniosek o jego rejestrację w terminie 30 dni od dnia nabycia pojazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
W przypadku nabycia pojazdu (w drodze spadku) termin ten biegnie od dnia prawomocnego orzeczenia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku albo sporządzenia aktu poświadczenia dziedziczenia.
W przypadku gdy właścicielem pojazdu jest przedsiębiorca prowadzący na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działalność gospodarczą w zakresie obrotu pojazdami, obowiązany jest do złożenia wniosku o rejestrację pojazdu w terminie 90 dni.
Niewywiązanie się z w/w obowiązku we wskazanym terminie skutkować będzie sankcją w postaci administracyjnej kary pieniężnej określonej w art. 140mb ustawy Prawo o ruchu drogowym.
W przypadku, gdy dane odnoszące się do właściciela pojazdu zawarte w dowodzie własności są niezgodne z danymi zawartymi w dowodzie rejestracyjnym dołącza się w oryginale dokument (dokumenty) potwierdzający fakt przeniesienia prawa własności pojazdu.
Jeżeli z przedkładanych dokumentów (np. umowy sprzedaży, faktury) wynika, że pojazd uczestniczył w wypadku drogowym lub narusza wymagania ochrony środowiska, konieczne jest przedłożenie zaświadczenia potwierdzającego wykonanie dodatkowego badania technicznego, które diagnosta może przeprowadzić na wniosek właściciela.
Właściciel pojazdu albo podmiot, o którym mowa w art. 73 ust.2 i 5 p.r.d. , są obowiązani odebrać decyzje o rejestracji pojazdu i dowód rejestracyjny w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku o rejestrację pojazdu.
1. Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu wraz z przepisami wykonawczymi.