Przejdź do treści strony Przejdź do menu Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do mapy biuletynu
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Reset:
Lektor:

Ptaki i nietoperze w miastach

Rozwój cywilizacyjny spowodował, że wiele gatunków zwierząt, dostosowując się do krajobrazu zmienionego przez człowieka, zasiedla m.in. budynki mieszkalnie. Jerzyki, jaskółki – oknówki i dymówki, wróble domowe, mazurki, gołębie miejskie, kawki, kopciuszki, puszczyki i nietoperze znajdują doskonałe warunki do życia w stropodachach i szczelinach w elewacji. Ich obecność daje możliwość obcowania z fauną bez konieczności wyruszania poza miasto. Są też naszymi sprzymierzeńcami, zjadając setki, a nawet tysiące owadów na dobę.

Zachęcamy Państwa do zapoznania się z cennymi informacjami o gatunkach zamieszkujących budynki, chroniących je przepisach prawnych oraz praktycznych poradach, jak przeprowadzać remonty budynków w sposób możliwie sprawny i efektywny, a jednocześnie przyjazny dzikim zwierzętom i niepowodujący naruszeń przepisów.

Poznanie i stosowanie prostych zasad, które znajdziecie Państwo w przekazanych materiałach może pomóc całkowicie uniknąć trudności, jakie mogłyby zaistnieć w przypadku przeprowadzania renowacji czy remontu budynku zasiedlonego przez dziką faunę, a jednocześnie przyczyni się do zatrzymania lub ograniczenia procesu zanikania ptaków i nietoperzy w miastach.

Zachęcamy do odwiedzenia strony: http://www.gdos.gov.pl/ochrona-ptakow-i-nietoperzy

Załączniki:

PDFPtaki i nietoperze w miastach-plakat A4 (1,63MB)

JPEGPtaki i nietoperze w miastach wizualizacja str-1 (155,57KB)

JPEGPtaki i nietoperze w miastach wizualizacja str-2 (152,00KB)

Znak projektu Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0, znak Fundusze Europejskie, znak barw Rzeczypospolitej Polskiej, znak Województwa Kujawsko-Pomorskiego, znak Unii Europejskiej Znak projektu Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0, znak Fundusze Europejskie, znak barw Rzeczypospolitej Polskiej, znak Województwa Kujawsko-Pomorskiego, znak Unii Europejskiej

„Rozbudowa i modernizacja Systemu Regionalnego Biuletynu Informacji Publicznej Województwa Kujawsko-Pomorskiego” realizowana w ramach Projektu „Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0", współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 i ze środków budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego