Zarządzenie Nr 212/2025 Prezydenta Miasta Włocławek z dnia 16 czerwca 2025 r. w sprawie organizacji i funkcjonowania systemu stałych dyżurów w Mieście Włocławek.
Na podstawie art. 7 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz.U. z 2024 r. poz. 248, z późn. zm. ), w związku z § 8 ust. 5 pkt 6 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 marca 2025 r. w sprawie gotowości obronnej państwa (Dz. U. poz. 355) oraz art. 7 ust. 4 ustawy z dnia 26 kwietnia 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym (Dz. U. z 2023 r. poz. 122, z późn. zm. ) i zarządzenia Nr 115/2025 Wojewody Kujawsko-Pomorskiego z dnia 07 maja 2025 r. w sprawie organizacji i funkcjonowania systemu stałych dyżurów w województwie kujawsko – pomorskim
zarządza się, co następuje:
§1.1. System stałych dyżurów organizuje się w razie zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny, na potrzeby podwyższania gotowości obronnej państwa, przekazywania decyzji oraz zadań wynikających ze stanów gotowości obronnej państwa, ujętych w Planie Reagowania Obronnego Rzeczypospolitej Polskiej oraz w planie operacyjnego funkcjonowania Miasta Włocławek w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny, zwanego dalej „planem operacyjnym”.
2. Po uruchomieniu systemu stałych dyżurów, zwanego dalej „Systemem”: stałe dyżury, punkty kontaktowe - oparte na rzeczywistych strukturach miejskich jednostek organizacyjnych, i dyżury jednostek podległych i nadzorowanych funkcjonują w systemie całodobowym.
§2.1. Za prawidłowe przygotowanie i funkcjonowanie stałych dyżurów odpowiedzialni są kierownicy miejskich jednostek organizacyjnych.
2. Wykaz osób odpowiedzialnych i nadzorujących funkcjonowanie stałych dyżurów określa załącznik nr 1.
§3. 1. System według zasad określonych w niniejszym zarządzeniu należy utrzymywać w ciągłej gotowości do pełnego rozwinięcia i podjęcia działań.
2. Zasady funkcjonowania stałych dyżurów należy określić w instrukcjach oraz w kartach realizacji zadań operacyjnych, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 5 sierpnia 2010 r. o ochronie informacji niejawnych (Dz. U. Dz. U. z 2024 r. poz. 632, 1222).
§4. 1. System organizuje się z wykorzystaniem dostępnych sił i środków w ramach istniejących struktur miejskich jednostek organizacyjnych obsługujących organy oraz struktur jednostek organizacyjnych podległych tym organom lub przez nie nadzorowanym.
2. Zapewnia ciągłość przekazywania decyzji i zadań wynikających ze stanów gotowości obronnej państwa. Obejmuje czynności planistyczne, organizacyjne, szkoleniowe i kontrolne w zakresie tworzenia systemu stałych dyżurów, na potrzeby podwyższania gotowości obronnej państwa.
3. Obejmuje przedsięwzięcia w zakresie:
1) określenia zadań stałego dyżuru oraz miejsca jego pełnienia;
2) wytypowania pomieszczeń, w których będzie pełniony stały dyżur i wyposażenia ich w urządzenia teleinformatyczne;
3) wyposażenia miejsca do pełnienia stałego dyżuru w instrukcję stałego dyżuru oraz inną niezbędną dokumentację wynikającą z potrzeb organizacyjnych danego organu;
4) wyznaczenia z jednostki lub komórki organizacyjnej obsady do pełnienia stałego dyżuru;
5) wyznaczenia dyżurnych środków transportowych dla potrzeb stałego dyżuru.
§ 5. Zadania stałego dyżuru na potrzeby podwyższania gotowości obronnej państwa realizowane są przy wykorzystaniu miejskiego centrum zarządzania kryzysowego, zgodnie z art. 18 ust. 2 ustawy z dnia 26 kwietnia 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym (Dz. U. z 2023 r. poz. 122 z późn. zm.²).
§6. 1. W skład systemu stałych dyżurów w Mieście Włocławek wchodzą:
1) Stały Dyżur Prezydenta Miasta Włocławek;
2) Stałe Dyżury miejskich jednostek organizacyjnych;
3) Stałe Dyżury jednostek podległych i nadzorowanych.
2. Organy, o których mowa w ust. 1 pkt 1-3, organizują stałe dyżury na potrzeby przekazywania decyzji i zadań wynikających ze stanów gotowości obronnej państwa.
3. Zasady przekazywania decyzji i zadań:
Stały Dyżur Prezydenta Miasta Włocławek przekazuje decyzje i zadania: kierownikom miejskich jednostek oranizacyjnych oraz podległym i nadzorowanym jednostkom, przedsiębiorcom oraz innym jednostkom organizacyjnym i organizacjom pozarządowym wytypowanym do wykonania określonych zadań obronnych. Ponadto wyznaczonym podmiotom leczniczym, na które Prezydent Miasta Włocławek nałożył zadania na potrzeby obronne państwa, mającym swoją siedzibę na terenie miasta.
§7. Zobowiązuje się kierowników miejskich jednostek organizacyjnych oraz podległych i nadzorowanych jednostek do:
1) zorganizowania i przygotowania stałego dyżuru, opracowania dokumentacji stałego dyżuru i określenia podległych i nadzorowanych jednostek organizacyjnych, w których funkcjonować będą stałe dyżury, punkty kontaktowe lub dyżury oparte na rzeczywistych strukturach organów;
2) aktualizowania danych teleadresowych stałych dyżurów, punktów kontaktowych, bezpośrednio lub pośrednio ze sobą współdziałających;
3) koordynowania przygotowań w zakresie stałych dyżurów w podległych i podporządkowanych jednostkach organizacyjnych.
§8.1. System stałych dyżurów w razie zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa i w czasie wojny (w stanie pełnej gotowości obronnej państwa) uruchamia Rada Ministrów, poprzez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) oraz Stały Dyżur Wojewody Kujawsko-Pomorskiego.
2. W stanie stałej gotowości obronnej państwa, w celach szkoleniowych i kontrolnych system uruchamia Stały Dyżur Wojewody Kujawsko-Pomorskiego, może być uruchomiony przez:
1) organy upoważnione do zarządzenia kontroli w zakresie określonym w upoważnieniu;
2) organy tworzące stałe dyżuru w podległych i nadzorowanych jednostkach organizacyjnych ujęte w § 6 ust. 1;
§9. Realizację czynności w stanie stałej gotowości obronnej państwa, koordynuje Wojewoda, starostowie i prezydenci miast na prawach powiatów, zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 21 kwietnia 2022 r. w sprawie sposobu wykonywania zadań w ramach obowiązku obrony (Dz. U. poz. 875).
§10.1. Nadzór nad wykonaniem zarządzenia powierza się Dyrektorowi Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa Urzędu Miasta Włocławek, którego zobowiązuję do koordynowania i kontroli organizacji systemu stałych dyżurów oraz wydawania niezbędnych dokumentów w zakresie jego prawidłowego funkcjonowania.
2. Opracowania projektu instrukcji stałego dyżuru oraz dokumentów pomocniczych w zakresie jego szczegółowego funkcjonowania.
3. Wykaz dokumentów stałego dyżuru określa załącznik nr 2 do zarządzenia.
§11. 1. Instrukcje stałych dyżurów uzgadnia Prezydent Miasta (Dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa Urzędu Miasta) w stosunku do miejskich jednostek organizacyjnych oraz podległych i podporządkowanych jednostek organizacyjnych.
2. Uzgodnieniu podlega wyłącznie instrukcja z załącznikiem A.
3. Organy, o których mowa w ust. 1, uzgodnią instrukcje stałych dyżurów, w terminie do dnia 14 sierpnia 2025 r.
§12.1. Kierownicy miejskich jednostek organizacyjnych oraz podległych i podporządkowanych jednostek organizacyjnych przekażą dane teleadresowe do Urzędu Miasta Włocławek w terminie do dnia 20 czerwca 2025 r. zgodnie z załącznikiem nr 1.
2. Dane teleadresowe należy przekazywać po dokonaniu każdej aktualizacji.
§13. Traci moc Zarządzenie Nr 72/2017 Prezydenta Miasta Włocławek z dnia 10 kwietnia 2017 r. w sprawie organizacji i funkcjonowania Stałego Dyżuru Prezydenta Miasta Włocławek oraz w miejskich jednostkach organizacyjnych
§16. Organy wskazane w § 6 ust. 1 dostosują System zgodnie z zarządzeniem, w terminie do dnia 30 września 2025 r.
§17. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
Załączniki: